Vzdělávání
Speciální mateřskou školu Králův Dvůr navštěvují děti se speciálními vzdělávacími potřebami, které jsou do speciální mateřské školy zařazovány dle §16 odstavce 9 školského zákona na doporučení školských poradenských zařízení a se souhlasem zákonných zástupců. Zřizovatelem Speciální mateřské školy Králův Dvůr, příspěvkové organizace je Středočeský kraj.
U dětí rozvíjíme:
- samostatnost
- zdravé sebevědomí a sebepojetí
- touhu po poznání
- vnímat změny a přijímat je
- přemýšlet a řešit problémy
- zajímat se o okolní dění, nebýt lhostejný
- tvůrčími činnostmi uplatňovat svoji představivost
- nést odpovědnost za své jednání
- vytvářet zdravé životní návyky a postoje
Hlavním cílem je pro nás:
- Každé dítě vnímáme jako jedinečnou osobnost, přistupujeme k němu individuálně, respektujeme jeho speciální vzdělávací potřeby. Poskytujeme pomoc a podporu každému dítěti v takové míře a kvalitě, kterou individuálně potřebuje.
- Snažíme se vytvořit každému dítěti podmínky pro optimální rozvoj jeho osobních předpokladů, aby dítě na konci předškolního období získalo přiměřenou fyzickou, psychickou i sociální samostatnost a základy k aktivnímu vyrovnání se s přirozenou životní realitou, v níž vyrůstá a bude vyrůstat a mohlo se dále příznivě rozvíjet a vzdělávat. Školu a školní práci spatřujeme v optimálním rozvoji všech individuálních schopností a dovedností dítěte s cílem založit pevné základy osobnosti pro život, celoživotní rozvíjení a vzdělávání.
- Vytváříme pro ně prostředí příjemné, klidné, bezpečné, motivující, plné radosti, aby se ve škole cítily přirozeně a bezpečně s maximální podporou všech zaměstnanců podílejících se na jejich výchově a vzdělávání i příjemném prostředí mateřské školy. Malý kolektiv zajišťuje dětem rodinné, klidné prostředí a vzájemnou pomoc.
- Děti učíme na základě prožitku, kooperace, situačního a sociálního učení.
Podmínky pro vzdělávání dětí se speciálně vzdělávacími potřebami
V MŠ je snížený počet dětí ve třídách tak, aby bylo zajištěno individuální vzdělávání dle jejich speciálně vzdělávacích potřeb a zajištění jejich bezpečnosti.
Laskavý, ale důsledný přístup všech pedagogů, vytváříme podnětné a klidné prostředí.
Adaptace do MŠ probíhá dle individuálních potřeb dětí s dostatkem času na optimální adaptaci dítěte vzhledem k jeho speciálně vzdělávacím potřebám.
Uplatňujeme metody a formy práce, které jsou pro děti přirozené a vhodné pro jejich optimální rozvoj vycházející z jejich aktuálního stavu, úrovně a individuálních potřeb. Včasnou diagnostikou jim zajišťujeme realizaci podpůrných opatření a naplňujeme jejich vzdělávací potřeby.
Na každé třídě působí dvě třídní učitelky a jeden asistent pedagoga. Jedna z třídních učitelek za podpory asistentky pedagoga vede činnosti na třídě a realizuje třídní vzdělávací program. Druhá učitelka zajišťuje v určené dny individuální speciálně pedagogickou péči, která probíhá dle potřeb na klidném místě ve třídě nebo v místnosti určené pro individuální činnosti a logopedii. Je poskytována speciálně pedagogické péče individuálně i ve skupině (logoprevence, strukturované nácviky, strukturované učení, obrázkový komunikační systém, pravidelná grafomotorická a vizuomotorická cvičení).
Vzdělávání dětí probíhá ve vhodném komunikačním systému. V souladu s potřebami dítěte a s doporučeními odborných pracovišť je používán obrazový materiál i náhradní komunikační systém (piktogramy, fotografie, obrázky, zástupné předměty, gesta, deníčky pro komunikaci s rodinou).
Pravidelně jednou týdně je realizována logopedická péče speciálním pedagogem- logopedem s možností konzultací s rodiči.
Důsledně je dodržován individuální přístup pedagoga k dítěti.
Mateřská škola je průběžně vybavována dostatečným množstvím podnětných a bezpečných hraček a pomůcek, jsou zajišťovány i vhodné kompenzační pomůcky.
Učíme děti zvládat běžnou sebeobsluhu a základní hygienické návyky v rozsahu individuálních možností dítěte.
Režim dne je pro děti přehledný a pravidelný, respektující potřeby dětí (s dostatkem času na vzdělávací nabídku, realizaci činností, stravování, odpočinek, pohybové aktivity, společné hry dětí, pobyt venku).
Spolupráce mateřské školy se zákonnými zástupci dětí a odbornými pracovišti.